Staiceles pamatskolas skolēni Erasmus + projekta vizītē Igaunijā

erasmus

erasmus

 

 

 

Aprīļa sākumā 6 meitenes- Andra Rozenberga, Elvīra Īle, Una Prokopoviča, Elīna Konrāde, Amanda Konrāde un Ieva Loreta Reide kopā ar skolotājām Vizmu Lūsi un Irēnu Graviņu devāmies uz Igaunijas pilsētu Uulu, lai īstenotu Erasmus+ projekta ‘Domāsim par savu nākotnes darba dzīvi’ (‘Let’s think about our future working life’) aktivitātes, kuru tēma bija ‘Tīra daba’ (‘Pure nature’). Šajā projektā piedalījās skolēni no Spānijas, Rumānijas, Igaunijas un Latvijas.

Mēs ar nepacietību gaidījām šo pirmo projekta vizīti, cerējām gūt daudzus jaunus iespaidus un emocijas, vērtīgas zināšanas, kā arī apgūt jaunas prasmes, sastapt jaunus draugus, iepazīt igauņu kultūru un dzīvi igauņu ģimenēs.

Un mūsu cerības piepildījās. Mēs dzīvojām jaukās igauņu ģimenēs, kurās mūs uzņēma kā savus bērnus. Katru dienu pavadījām atšķirīgi, var teikt, ikviena no tām bija liels piedzīvojums.

Pirmā diena Uulu pamatskolā sākās ar iepazīšanos, skolu apsveikumiem, priekšnesumiem un ģeogrāfijas stundu ‘Eiropas ģeogrāfiskā, ekonomiskā un ekoloģiskā situācija’, kurā mēs strādājām starptautiskās grupās. bet pēcpusdienā apmeklējām lauku saimniecību Kurgjā. Tās muzejā iepazināmies ar Igaunijas lauksaimniecības vēsturi. Ļoti aizraujoša bija auzu cepumu cepšana, jo sviestu mīklai vajadzēja sakult pašiem ar pavisam vienkāršu metodi, kratot burkā krējumu, jāpiebilst, ka katrai grupai mīkla un cepumi sanāca atšķirīgi, bet ļoti garšīgi!

Projekta otrā diena bija veltīta Igaunijas zvejniecības un mežsaimniecības izpētei, tāpēc apmeklējām zvejas ostu Voistē un braucām uz Kabli – uz mežsaimniecībai veltītu  programmu Kabli meža apmeklētāju centrā, staigājām pa Tolkuse purva taku. Arī vakaru pavadījām radoši- visi skolēni no dažādām valstīm spēlējām spēles, iepazināmies.

Trešo projekta dienu, kura bija saistīta ar tūrismu, pavadījām Kihnu salā. Tur mums ļoti interesanti pastāstīja un salas jaukumus izrādīja angļu valodā runājoša gida Rannametsa Lina, kura ir viena no ietekmīgākajām uzņēmējām uz salas. Viņas ģimenei pieder jauka kafejnīca, veikals un lieliski aprīkota atpūtas vieta ar kempinga mājiņām.   Kafejnīcā mums pasniedza gan gardu tēju ar pašceptu Kihnu baltmaizi ar ievārījumu, gan tradicionālās pusdienas, kurās nogaršojām zivju zupu un tikko izžāvētas zivis, veikals un lieliski aprīkota atpūtas vieta ar kempinga mājiņām. Aizraujošs bija brauciens pa salu atvērtā kravas automašīnā, redzējām salas dabas daudzveidību, apskatījām baznīcu, paviesojāmies muzejā, kā arī uzkāpām Kihnu salas bākā, no kuras pavērās brīnišķīgs skats uz apkārtni. Viesmīlīgi mūs uzņēma Linas mājās, kur viņa mums parādīja, kā tiek austs audekls tradicionālajiem spilgtajiem Kihnu salas svārkiem.

Ceturtdienu visi kopā pavadījām skolā, starptautiskās grupās gatavojot prezentācijas par dabas saglabāšanas svarīgumu, kā arī veidojot video, lai veicinātu tūristu piesaisti reģionam. Pēcpusdienā kopā ar igauņu ģimenēm, spāņu, rumāņu un igauņu jauniešiem fantastiski atpūtāmies ūdens atrakciju parkā ‘Tervise Paradise’.

Projekta pēdējo dienu pavadījām, darbojoties radošajās darbnīcās kopā ar vietējo uzņēmumu pārstāvjiem, vēl apmeklējām tūristu apskates vietu ‘Lottemaa’, bet vakarā- projekta noslēgums. Rādījām prezentācijas starptautiskās grupās par nedēļas laikā piedzīvoto un aktivitātēm, kurus attēlojām gan dziesmu un deju, gan skeču veidā, tad sertifikātu saņemšana, vēlējumu ieraksti piezīmju blociņos … un šķiršanās asaras, jo visgrūtākais bija atvadīties no pārējiem projekta dalībniekiem- mēs visi bijām ļoti sadraudzējušies.

Varu apgalvot, ka ikvienam noderētu tāda pieredze. Ja jums tiek piedāvāta šāda iespēja, piedalieties! Emocijas nav vārdiem aprakstāmas! Šis projekts man deva ļoti daudz- sākot ar jauniem draugiem un beidzot ar fantastiskām atmiņām! Es pavadīju ideālu nedēļu, pateicoties visiem tiem cilvēkiem, kuri man bija apkārt un tas man lika pavērt acis plašāk, saskatīt kaut ko vairāk.

Milzīgs paldies par to, ka man bija tāda iespēja piedalīties, ka devāt iespēju man būt šajā projekta vizītē kopā ar visiem brīnišķīgajiem cilvēkiem no dažādām valstīm –Rumānijas, Spānijas un Igaunijas! Paldies brīnišķīgajām igauņu ģimenēm, kurās mūs uzņēma ļoti laipni! Paldies mūsu skolotājām Vizmai Lūsei, kura daudz darba ieguldīja, lai sagatavotu mūs šim braucienam, un Irēnai Graviņai, kura mūs atbalstīja projekta aktivitātēs!

Ieva Loreta Reide, Staiceles pamatskolas 9.klases audzēkne

 

Ar projektā ‘Domāsim par savu nākotnes darba dzīvi’ (‘Let’s think about our future working life’ mobilitātē ‘Tīra daba’ (Pure nature’) iesaistīto skolēnu aktivitātēm Igaunijā jūs varat iepazīties šajos skolotājas Vizmas Lūses sagatavotajos video:

1.diena - Projekta sākums: skolēnu prezentācijas, priekšnesumi,  ‘Ģeogrāfijas stunda’: https://youtu.be/n1a-p89RSMA

Saimniecības Kurgjā apmeklējums: https://youtu.be/sTFt1MKQdLc

2.diena- Zvejnieku saimniecības Voistē, Kabli mežsaimniecības centra apmeklējums, Tolkuse purva taka: https://youtu.be/CsEkfHa9zLg

3.diena- Kihnu sala : 1.video - https://youtu.be/F7Hwv9U7MYU    2.video - https://youtu.be/Wxx3ygLpBqU

4.diena- Prezentāciju gatavošana par dabu, tās ilgspējīgu saglabāšanu: https://youtu.be/GgMNhaTzzaQ

5.diena- Radošās darbnīcas un noslēguma pasākums: priekšnesumi, sertifikāti: https://youtu.be/udw0R46F9bY